Počítadlo

TOPlist  

Webarchiv

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR 

Sociální media

Facebook  

yt

 

Červené Barety ČSR

Výsadkáři a průzkumníci (Č)

Č

PŘÍJMENÍ

JMÉNO

NAROZEN

ZEMŘEL

HODNOST

TITULY

POPIS

ČAMBALA
Ludevít

* 06.10.1923
† 24.10.2008

poručík v.v.

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, příslušník Československé samostatné obrněné brigády.

ČAMBALA
Ludvík

Viz. Ludevít ČAMBALA

ČAPÁK
Miroslav

* ?
† ?

Během základní vojenské služby příslušník 7. výsadkového pluku (1966 – 1968).

ČAPEK
Rudolf

* 11.08.1919

plukovník v.v.

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, příslušník Československé samostatné obrněné brigády. V roce 1948 odešel do zahraničí.

ČAPKA
Vladimír

* 1942
† 25.02.2005

Během základní vojenské služby příslušník 7. výsadkového pluku (1961 – 1963).

ČAPLOVIČ
Emil

* 20.11.1912
† 24.12.1985

plukovník v.z.
Ing.

Za 2. světové války příslušník armády Slovenské republiky. Po zajetí prošel speciálním výcvikem v SSSR, příslušník 2. Čs. paradesantní brigády. Po válce zůstal sloužit v armádě, mj. náčelník štábu Velitelství výsadkového vojska (1. 8. 1950 – 12/1953). V roce 1969 odešel do zálohy.

ČEJKA
Petr

* 14.05.1941

podplukovník v.v.

Voják z povolání – výsadkář. Velitel 4. výsadkové průzkumné roty ZU (1973 – 1973) a velitel roty hloubkového průzku 4. průzkumného praporu (1976 – ?). V roce 1996 odešel do zálohy. Předseda Klubu výsadkových veteránů Jindřichův Hradec.

ČEJKOVÁ
Vlasta

Viz. Vlasta SIGMUNDOVÁ

ČEREPENKO
J.

* ?
† ?

Za 2. světové války příslušník Rudé armády, účastník Operace ZA SVOBODU ČSR.

ČERMÁK
Jan

* ?

major

Tiskový mluvčí Vojenské policie MO ČR.

ČERMÁK
Jaromír

* 21.07.1950
† 29.03.2018

plukovník v.v.
Ing.

Výsadkář, předseda Klubu výsadkových veteránů Chrudim.

ČERMÁK
Jaroslav

* 30.07.1929
† 10.03.2011

kapitán ?

Za 2. světové války účastník odboje. Po válce vstoupil do Cizinecké legie – výsadkář. V roce 1953 unesen StB z Rakouska do Československa a vězněn. Agent francouzské tajné služby.

ČERNÍK
Karel

* 18.06.1917
† 13.05.1995

major

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, příslušník Československé samostatné obrněné brigády. Po válce učitel na Vysoké válečné škole v Praze. V roce 1948 odešel do zahraničí.

ČERNOTA
Josef

* 01.08.1916
† 26.07.2001

plukovník v.v.

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, účastník Operace WOLFRAM. Po válce stál u zrodu Československého výsadkového vojska, mj. zatímní velitel výsadkového učiliště (02/1949 – 09/1949). V květnu 1951 odešel do výslužby.

ČERNÝ
Jan

* ?

praporčík

V roce 2007 příslušník Útvaru speciálních operací VP ČR (SOG).

ČERNÝ
Jaromír

* 15.09.1930

Během základní vojenské služby příslušník 71. výsadkového praporu (1951 – 1953). Motocyklový závodník.

ČERNÝ
Jindřich

* 16.12.1961

kapitán v.z.

Velitel pěší roty Aktivní zálohy u KVV Ústí n. Labem (2009 – 2014). Od roku 2015 zástupce velitele pěší roty Aktivní zálohy u KVV Ústí n. Labem.

ČERNÝ
Karel

* 27.12.1914
† 05.04.1991

plukovník v.v.

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, zástupce velitele Oddílu pro zvláštní úkoly v SSSR (11. 3. 1944 – 1. 5. 1944). Po válce sloužil až do roku 1948 v armádě. V roce 1948/1949 odešel do zahraničí – velitel speciální jednotky (1952 – 1979).

ČERNÝ
Renát

Viz. René ČERNÝ

ČERNÝ
René

* 26.07.1914
† 23.05.1950

generálmajor in memoriam

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, příslušník Československé samostatné obrněné brigády. Po válce zůstal až do roku 1948 sloužit v armádě. V roce 1948 byl zatčen a později popraven.

ČERNÝ
Václav

* ?

Během základní vojenské služby příslušník 71. výsadkového praporu (1960 – 1962).

ČERVÁŠEK
Josef

* 08.03.1937

generálmajor v.v.
Ing.

Velitel 9. průzkumné roty (3. 9. 1962 – 12. 7. 1965). Zástupce náčelníka ZS GŠ (1. 1. 1989 – 31. 8. 1989). Náčelník VKR (1. 9. 1989 – 30. 6. 1990) a náčelník VOZ (1. 7. 1990 – 2. 7. 1991). OEČ: 239851.

ČÍK
Marek

* ?

Během základní vojenské služby příslušník 7. výsadkového pluku.

ČINČALA
Josef

Viz. Jozef ČINČALA

ČINČALA
Jozef

* 28.10.1921
† 20.02.2007

podplukovník v.v.

Za 2. světové války voják slovenské armády, později prošel speciálním výcvikem v SSSR, příslušník průzkumné jednotky. V roce 1946 byl demobilizován a pracoval v civilním zaměstnání. V letech 1954 – 1957/1958 opět vojákem z povolání.

ČINČÁR
Július

* 14.02.1932
† 14.06.2015

major v.z.
MUDr.

Hlavní lékař 7. výsadkového pluku (1961 – 1963). V roce 1964 odešel do zálohy. Později lékař v Trenčíně. Sochař a malíř.

ČMILANSKÝ
Ján

* 11.05.1949

generálmajor v.z.
Ing.

Zástupce velitele 14. průzkumného praporu pro bojovou přípravu (08/1973 – 1975). Velitel 14. průzkumného praporu (09/1979 – 1982). Zástupca náčelníka GŠ ASR (2000 – 30. 9. 2002). Od 1. 10. 2002 v záloze.

ČOUPEK
Jindřich

* 02.02.1918
† 22.09.1942

poručík pěchoty in memoriam

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, účastník Operace BIVOUAC. Popraven v koncentračním táboře Mauthausen.

ČTVERÁK
Jindřich

* 1941

popdlukovník v.z.
Ing.

Během základní vojenské služby příslušník 22. výsadkové brigády (1960 – 1962). Voják z povolání u výsadkářů (1965 – 1976). Dne 31. 12. 1993 odešel do zálohy. Prezident KVV ČR a předseda KVV Prostějov (11/2011 – 2015).

ČURDA
Karel

* 10.10.1911
† 29.04.1947

rotný

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, účastník Operace OUT DISTANCE. Stal se konfidentem gestapa a používal jméno Karl (Karel) JERHOT. Po válce byl za tuto činnost popraven.

ČURN
Radko

* 27.10.1921
† 29.01.1945

popdporučík pěchoty v.z.

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, příslušník Československé samostatné obrněné brigády. Zemřel v zajetí na následky zranění, které utrpěl během boje u Dunkerque.

Počet: 27/27

Aktualizace k: 14.05.2018