Počítadlo

TOPlist  

Webarchiv

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR 

Sociální media

Facebook  

yt

 

Červené Barety ČSR

Výsadkáři a průzkumníci (A)

A

PŘÍJMENÍ
JMÉNO

NAROZEN
ZEMŘEL

HODNOST
TITULY

POPIS


Štefan

* 10.10.1905
† ?

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v SSSR, účastník Operace PROKOPJUK II.

ADAM
Stanislav

* 22.05.1901
† 27.12.1952

podplukovník

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, příslušník Československé samostatné obrněné brigády. Po válce zůstal do svého zatčení v roce 1948 sloužit v armádě. Zemřel ve vězení.

ADAMČÍK
Karol

* 04.03.1962

rotný

Sportovní parašutista Dukly na Slovensku.

ADAMEC
Jiří

* 08.11.1971

podplukovník
Ing.

Náčelník štábu 74. lehkého motorizovaného praporu (1. 2. 2012 – ?). Od roku 2016 velitel 43. výsadkového praporu.

ADÁMEK
Oldřich

* 30.06.1920
† ?

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v Anglii, příslušník Československé samostatné obrněné brigády.

AFANASIJEVA
Maja

Viz. Maja DOČKALOVÁ

ALUŠÍK
Martin

* 29.10.1920
† ?

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v SSSR, příslušník Roty ZU, účastník Operace JAN ŽIŽKA I.

ANDERLE
Leonhard (Leo)

* 24.05.1913
† 10.12.1942

plukovník in memoriam
DFC

Za 2. světové války příslušník 311. Čs. bombardovací perutě RAF a 138. perutě zvláštního určení RAF (10/1941 – 12/1942) s níž se podílel na vysazování parašutistů. Zahynul při akci.

ANDR
Karel

* 02.01.1923
† ?

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v SSSR, účastník Operace SMRT FAŠISMU III.

ANDRAŠČÍK
Štefan

* 18.05.1909
† ?

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v SSSR, účastník Operace S I/N.

ANDRÁŠKO
Pavel

* 22.03.1969

plukovník
Ing.

Zástupce velitele 11. průzkumného praporu (2002 – 2003), zástupce velitele 102. průzkumného praporu (2003 – 2005), velitel 102. průzkumného praporu (11. 10. 2008 – 31. 12. 2010). Zástupce velitele 53. pluku průzkumu a elektronického boje (1. 12. 2013 – 2016?).

ANDREJCO
Michal

* 14.11.1946

podplukovník
PaeDr.

Výsadkář, příslušník VKR. Člen KVV Prostějov.

ANDREJČÁK
Imrich

* 12.07.1941
† 05.09.2018

generálporučík v.z.
Ing.

Velitel 14. průzkumného praporu (11/1972 – 11/1974). Ministr obrany ČSFR (2. 7. 1992 – 31. 12. 1992) a první ministr obrany SR (03/1993 – 03/1994).

ANTALÍK
Michal

* 24.02.1906
† ?

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v SSSR, příslušník 2. Čs. paradesantní brigády, účastník Operace ZA SVOBODU ČSR.

ANTL
František

* 15.12.1941

četař v.z.

Během základní vojenské služby sloužil u výsadkářů. Sportovní parašutista SVAZARMU. Člen KVV Jana Kubiše Brno.

ANUFREJ
Jan

* ?
† 24.07.1944

Za 2. světové války prošel speciálním výcvikem v SSSR, účastník Operace PROKOPJUK II. Zemřel při seskoku.

ARNOŠT
Jaroslav

* 03.10.1948

plukovník v.z.
Ing.

Velitel 3. výsadkového průzkumného praporu 22. výsadkové brigády speciálního určení (1.11.1988 – 9.8.1990). Velitel 6. speciální brigády (1.10.1995 – 30.10.1997). K 30. 11. 1997 odešel do zálohy.

ARNOŠT
Jiří

* 01.03.1949

kapitán
JUDr.

Během základní vojenské služby sloužil u 22. výsadkové brigády / 22. výsadkového pluku (1968 – 1970). Od roku 1970 příslušník MV/SNB.

Počet: 17/17

Aktualizace k: 18.01.2019